Projelerimiz

 Anasayfa / Projelerimiz

DOĞAN

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri kapsamında tasarım ve üretimi gerçekleştirilen “DOĞAN”, hususi pilot lisansına sahip kişilerin sportif ve seyrüsefer uçuşları için tasarlanmış, iki kişilik bir genel havacılık uçağı olacak. Tamamen kompozit malzemelerden üretilen bir gövdeye, yüksek performanslı bir motora ve ileri dijital uçuş gösterge ve seyrüsefer sistemlerine sahip olacak “DOĞAN’IN” , üniversite sanayi işbirliği çerçevesinde seri üretiminin gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir.

Deniz Araçları

Kompozit malzemelerin yaygın olarak kullanıldığı denizcilik alanında bilgi ve tecrübesini arttırmak isteyen UZAYTEM KOMPOZİT, 7,5 metre uzunluğundaki, elektrik dizel tahrikli yelkenli bir teknenin inşasını ahşap/kompozit malzemeler ile yürütmektedir.

İnsansız Hava Araçları

UZAYTEM KOMPOZİT ülkemizde tasarım ve üretimi gerçekleştirilen Turbo Prop İHA motorlarının uçuş testleri için 180 kg kalkış ağırlığına sahip bir platformun tasarım ve üretimini 8 ay gibi kısa bir sürede gerçekleştirmiş ve kendi bünyesinde bulunan pistte uçuş testlerini başarı ile tamamlamıştır. İnsansız Hava araçlarının tasarım ve üretimi konusunda uzmanlaşmayı hedefleyen UZAYTEM KOMPOZİT, farklı sınıftaki insansız hava araçlarının tasarım ve üretimi üzerine çalışmaktadır.

Rüzgar Enerjisi

Günümüzde artan enerji ihtiyacının karşılanmasında önemli bir alternatif olan rüzgar enerjisi konusunda çalışan UZAYTEM KOMPOZİT, 4 metre çapındaki bir rüzgar türbini rotoruna ait kanatları vakum infüzyon yöntemi ile üretmiştir.

 • UZAYTEM
 •   Havacılık ve Uzay Teknolojileri
  Araştırma Merkezi
  55420 Ballıca Kampüsü
  Ondokuz Mayıs/SAMSUN
 •   +90 (362) 511 47 10-7662
 •   +90 (362) 511 47 13
 •   +90 (533) 649 35 91
 • iletisim@uzaytemkompozit.omu.edu.tr