Tesislerimiz

 Anasayfa / Tesislerimiz

Tesisimiz, öncelikli olarak Sportif Uçakların, İnsansız Hava Araçlarının, Rüzgar Türbini Palalarının ve yüksek nitelikli yapısal kompozit parçaların tasarım, prototip ve seri üretimini gerçekleştirmek üzere kurulmuştur. Hedef sektörlerimizin ihtiyaç duyduğu yüksek kalite ve parça boyutlarını üretebilmek için her bölüm yeterli çalışma alanına, iklimlendirme ve havalandırmaya sahiptir ve birbirlerinden toz ve ısı geçişine karşı yalıtılmıştır.

Laminasyon Bölümü

Elyaf takviyeli polimer matriksli yüksek performanslıyapısal kompozitlerin üretimi için oluşturulan laminasyon bölümü, 150 metre kare kapalı alana ve bağımsız havalandırma ve iklimlendirme sistemine sahiptir. Kalıplı ve kalıpsız üretim gerçekleştirebilen bölümde, el yatırması, vakum torbalama, vakum infüzyon ve Reçine Transfer Metodu (RTM Resin Transfer Moulding ) teknikleri kullanılmaktadır.

Işıl İşlem Fırını

Kompozit parçaların post kür ve diğer ısıl işlemleri için ürettirdiğimiz ısıl işlem fırınımız, 8x2x2 metre iç ölçülere sahiptir. Programlanabilen zaman ve sıcaklık kontrolüne sahip fırın, 230 C azami sıcaklığa çıkabilmekte ve parçaların kür sırasında vakumlanmasına olanak tanımaktadır.

Tesviye Bölümü

Kompozit parçaların ve kalıpların üretimi sırasında tesviye ve kesim işlemlerini gerçekleştirilmesi için oluşturulan tesviye bölümü, 100 metre kare kapalı alana ve debi kontrollü, yüksek kapasiteli jet pulse filtreli toz toplama sistemine sahiptir. Temiz hava girişinin tavandan, toz emişin ise zeminden ve akrobat koldan yapıldığı bölümde, işçi sağlığının en üst seviyede korunmasına azami özen gösterilmiştir.

Boya Bölümü

Kompozit parçaların boyanması için oluşturulan 100 metre kare kapalı alana sahip boyahane bölümü, bağımsız iklimlendirme ve havalandırma sistemine sahiptir. Boyanan parçaların sağlıklı ve hızlı bir biçimde kurutulması ve azami boya kalitesinin elde edilmesi için, bölümün 50 metre kare kapalı alanı olan izole ve ısıtmalı bir kurutma bölümü de bulunmaktadır.

Montaj Bölümü

Montaj çalışmalarını 400 mete kare kapalı alanı olan bölümde gerçekleştirmekteyiz. Ancak büyük parçaların ve montajı uzun süren ve ayrı bir çalışma gerektiren sistemlerin montajını diğer hangarlarımızda yürütebiliyoruz.

Modelhane

modelhane metni

 • UZAYTEM
 •   Havacılık ve Uzay Teknolojileri
  Araştırma Merkezi
  55420 Ballıca Kampüsü
  Ondokuz Mayıs/SAMSUN
 •   +90 (362) 511 47 10-7662
 •   +90 (362) 511 47 13
 •   +90 (533) 649 35 91
 • iletisim@uzaytemkompozit.omu.edu.tr